2009

 

Velikonoce na Chaloupkách

 

 O víkendu 28. – 29.3.2009 se věnovali návštěvníci vzdělávacího střediska Chaloupky na Jihlavsku přípravě na blížící se velikonoční svátky. Vyzkoušeli si zdobení kraslic, pletení pomlázek, pečení jidášů, ale i méně známé lidové zvyky, mezi které patří koulení vajíček. Obyčeje na Horácku připomněl také folklórní soubor Okřešánek se svým pásmem „Svátky jara“. Diváci měli možnost zhlédnout masopustní veselici, dozvěděli se o pověrách a tradicích v průběhu sedmi nedělí od masopustu až po Velikonoce, byli svědky vynášení paní Zimy neboli Smrtolenky, zároveň i přinášení „létečka“ do vsi, dozvěděli se něco o hrkání, vyslechli si velikonoční koledy. Po vystoupení souboru se všichni návštěvníci Chaloupek společně se souborem Okřešánek vydali s hrkačkami a klapačkami do průvodu. Nejdříve vyhnali dle starých zvyků všechny  myši, pavouky a zlé síly z domu, dále pak pokračoval průvod přírodou.

 

 

Vynášení Zimy

 

 V neděli 29.3.2009 nastala dle starých lidových tradic tzv. NEDĚLE SMRTNÁ. V tento den se vynášela zima ze vsi v podobě panny ze slámy, oblečené do šatů, kolem krku věnec z vyfouklých vajec. Také náš folklórní soubor Okřešánek již několik let udržuje tuto tradici a v neděli se svojí Smrtolenkou obcházel jedno stavení po druhém. Za své koledování obdržely děti kromě občerstvení i spoustu sladkostí do svých košíčků, ale i „grešličky do kasičky“. Ikdyž počasí moc nepřálo, po celou dobu „nebe plakalo“, děti z Okřešánku byly vytrvalé, nezapomněly na žádnou „panímámu“ a svou obchůzku zakončily přesně podle starých obyčejů vhozením paní Zimy neboli Smrtolenky do vody. Všichni členové Okřešánku věří, že zimu definitivně zahnaly a teď se všichni můžeme těšit na jaro a teplé sluneční paprsky.

 

 

Velikonoční dílničky

 

 V pondělí 30.3.2009 zavanula na škole pravá velikonoční nálada. Dopoledne se postaraly o navození té pravé velikonoční atmosféry děti z folklórního souboru Okřešánek se svým pásmem „Svátky jara“. Svým malým divákům, ke kterým patřily kromě spolužáků z první až páté třídy také děti ze školky, předvedl Okřešánek masopustní veselici, vynášení Smrtolenky a přinášení „létečka“, hrkání, velikonoční koledy a několik tanečků s textem o slepičkách, ovečkách a zajíčcích. V průběhu celého vystoupení se děti dozvěděly o pověrách v průběhu sedmi nedělí od masopustu až po Velikonoce. Závěrem mohli diváci ochutnat velikonoční pečivo v podobě perníčků, koláčků a jidášů, které Okřešánek vykoledoval v neděli a rozdělil se nyní se svými kamarády. V odpoledních hodinách si mohly všechny děti z prvního stupně základní školy, ale i děti z mateřské školy společně se svými rodiči vyzkoušet velikonoční tvoření hned na několika stanovištích. Děti z družiny pod vedením svých vychovatelek zdobily květináče ubrouskovou technikou, ve třídách prvního stupně se pod vedením zkušené lektorky drátkovaly kraslice, další vyfouklá vajíčka se přeměňovala na slepičky, malovali se zajíčci a kuřátka, vyráběla se velikonoční přáníčka. Velikonoční dílničky se všem zúčastněným moc líbily.

 

 

 Krajská přehlídka dětských folklorních souborů 2009

V sobotu 4. dubna 2009 se náš folklórní soubor Okřešánek zúčastnil krajské přehlídky dětských folklórních souborů, která se konala v Domě kultury v Jihlavě. Vystoupení předvedlo celkem 22 souborů. Každé vystoupení bylo tematicky zaměřeno, připomínalo určité lidové zvyky a tradice, bylo naplněné lidovými písněmi, tancem a říkadly. Okřešánek zvolil pro tuto přehlídku své pásmo „Na pastvě“, kde členové souboru předvádějí zábavu dětí z doby dávno minulé: pasou kravičky, zaříkávají ohníčky, navzájem se škádlí laškovnými říkadly, zpívají lidové písničky a společně tancují.

 

 

DEN ZEMĚ NA CHALOUPKÁCH

26. dubna si mohli lidé připomenout Den Země v ekologickém a přírodovědném středisku na Chaloupkách. Tento den byl zaměřen na získávání znalostí o hmyzu a pozorování hmyzu. V celém areálu Chaloupek, v budově i v blízkém okolí, bylo patnáct stanovišť, na kterých si děti, ale i dospělí mohli vyzkoušet různé dovednosti. Vyrobili si svého „brouka“, ochutnali různé druhy sýrů nebo medů, ochutnali výrobky s moučnými červy, vyzkoušeli si techniky drátkování, pozorovali hmyz mikroskopem, dozvěděli se informace o včelách, nazdobili si perníčky, prošli si hmyzí stezku, splnili vědomostní testy o hmyzu, zahráli si na hmyz, projeli se na koni a mnoho dalších zajímavých aktivit. Naše škola vypomohla ekologickému středisku v uskutečnění této akce svými výrobky, které bylo možné vidět jako výzdobu ve všech prostorách Chaloupek. Jednalo se o různé druhy hmyzů vyrobených mnoha technikami. Ke kulturnímu programu celé akce přispěl také folklórní soubor Okřešánek, který vystoupil v průběhu dne dvakrát. V dopoledních hodinách mohli diváci zhlédnout vystoupení mladších členů souboru v pásmu „Svátky jara“, ve kterém si všichni připomněli přechod od zimního období k jaru, od Masopustu přes lidové tradice vynášení paní Zimy neboli Smrtolenky, přinášení létečka do vsi, až po období Velikonoc. V odpoledních hodinách potom starší členové zatancovali své pásmo „Už verbujou.“ Sluníčko svítilo a ikdyž foukal silný vítr, na množství návštěvníků a úspěšnosti celé akce to vliv nemělo.

 

Horácko zpívá a tančí

29. května se zúčastnil Okřešánek folklórního festivalu ve Světlé nad Sázavou. Pro nepříznivé počasí se konal festival v místním kině místo nádvoří světelského zámku, to ale nic neubralo na celkové atmosféře celé akce. Páteční program byl nazván PRAMÍNKY a byl pozvánkou na sobotní pokračující festival. Okřešánek navštívil Světlou nad Sázavou pouze s mladšími členy souboru a sklidil u místního publika velký potlesk. Doplňujícím programem byla návštěva světelského podzemí a prohlídka výstavy folklórních tradic.

 

 

LETNICE

 

31. května se v Moravských Budějovicích na nádvoří místního zámku konal první ročník folklórního festivalu horáckých dětských souborů s názvem Letnice. Počasí ale moc tento krásný název nepodpořilo, neboť téměř po celou dobu pršelo. Okřešánek se však nenechal nepříznivým počasím odradit a s velkým nadšením odtancoval své dvacetiminutové vystoupení. Souborů se sešlo v Moravských Budějovicích hodně, proto doufáme, že se jednalo o pěkný start nové tradice a příští rok již sluníčko folklórnímu festivalu LETNICE  bude přát.

 

 

 

 Okřešánek tančil na Makarské riviéře v Chorvatsku

 

  4. září odcestoval dětský folklórní  soubor ze  ZŠ Okříšky do Chorvatska, aby přispěl svým vystoupením ke kulturnímu programu na Makarské riviéře. V rámci Makarského kulturního léta  potěšil Okřešánek svými písněmi a tancem nejen místní obyvatele, ale také velké množství turistů, kterých zde bylo i po hlavní sezóně opravdu mnoho.

Celkem vystupoval Okřešánek třikrát a vždy na jiném místě.

První vystoupení proběhlo v městečku Živogošče, nedaleko místa, kde Okřešánek celý týden pobýval v nedalekém kempu. Pro velký úspěch obdržela vedoucí souboru od jednoho z diváků také další nabídku na festival na Slovensko.

 Druhé vystoupení mohli diváci zhlédnout v Gradacu. Jelikož děti ze souboru trénovaly na večerní vystoupení během dne, přilákala hudba a zpěv několik „zvědavců“, kterým se zkouška líbila a do Gradacu vzdáleného 19 km od místa pobytu se přijeli na vystoupení podívat.

Třetí vystoupení bylo zorganizováno v Drveniku, kde byli diváci převážně z Německa. Jelikož se jednalo spíš o starší generaci diváků, bylo vystoupení Okřešánku oceněno velkým potleskem, český folklór v podání dětí se Němcům velice líbil.

Celý týdenní pobyt si děti řádně užily. Kromě tancování strávily samozřejmě určitý čas výlety za účelem poznávání místní krajiny, koupáním a potápěním v moři. Zpestřením byl také celodenní výlet na lodi na ostrov Hvar, kde všechny čekalo koupání na písečné pláži a prohlídka městečka Sučuraj. K projížďce samozřejmě patřil i fishpicnic přímo na lodi. V průběhu plavby  zhlédli všichni „námořníci“ městečko Igrane, nad kterým ční opevněná věž Kula Zale ze 17. století, jež byla postavena na obranu proti Turkům. Po celou cestu byla loď doprovázena hejny racků a nechyběli ani delfíni.

12. září skončil pobyt Okřešánku v Chorvatsku a s pozváním na příští ročník Makarského kulturního léta odcestoval zpět do Okříšek.

 

 

SEDMIKVÍTEK

Poslední týden v říjnu všichni žáci ZŠ Okříšky odpočívali, neboť ke státnímu svátku 28. října a dvěma dnům podzimních prázdnin přidala paní ředitelka ještě dva dny ředitelského volna.

Děti z Okřešánku však tento týden volna využily k jinému účelu než k odpočinku. Vedoucí souboru uspořádala taneční soustředění celého souboru, které se konalo ve sportovním areálu na Jalovci. Členové souboru jsou rozděleni do dvou oddělení podle věkové kategorie. Cílem týdenního soustředění bylo nacvičit dvě zcela nová pásma. Týden dřiny a tvrdého tréninku se vyplatil. 14. listopadu 2009 se uskutečnilo oblastní kolo Sedmikvítku v Okříškách. Této soutěže se zúčastnili pouze mladší děti z Okřešánku. Se svým pásmem „Jarní pastva“ porazil Okřešánek další dva soubory a v kategorii folklórního tance obsadil 1. místo i přesto, že mezi členy souboru je mnoho nových malých dětí, které tančí teprve od září tohoto školního roku.

21. listopadu 2009 se konalo v Přibyslavi republikové finále  Sedmikvítku ve folklórním tanci. Do Přibyslavi odjížděl soubor ve velkém oslabení, neboť 12 dětí onemocnělo. Okřešánek se zúčastnil soutěže v obou věkových kategoriích. V mladší kategorii vystupovaly děti opět s pásmem „Jarní pastva“ a ve starší kategorii s novým pásmem „Ve světnici“. Jelikož se jednalo o republikové finále, počet souborů i jejich úroveň již byla vyšší.

V první kategorii soutěžilo 9 souborů a Okřešánek obsadil opět krásné 1. místo. Ve druhé kategorii se zúčastnily soutěže 4 soubory. I v této kategorii obhájil Okřešánek své prvenství a vyhrál. Po vyhlášení výsledků však v sále panovalo stále velké napětí, neboť hlavní předsedkyně poroty, ředitelka folklórního festivalu v Luhačovicích, měla za úkol jmenovat soubor, který vybrala, aby se zúčastnil prestižního festivalu v Luhačovicích. Velká radost Okřešánku nad dvojnásobným vítězstvím byla umocněna ve chvíli, kdy paní předsedkyně vyslovila jméno Okřešánku. Dvě první místa a výběr na festival v Luhačovicích přinesly všem dětem velkou radost. Celý soubor si zaslouží obrovskou pochvalu za skvělou reprezentaci ZŠ Okříšky i celého městyse.