2008

 

 

 

Soustředění v Heralticích

V pátek 4. dubna se členové folklórního souboru Okřešánek sešli na chatě PS Kamarádi cest v Heralticích k intenzivnímu soustředění určenému nejen k nácviku tanců, ale i  zvyšování fyzické kondice, které trvalo do nedělního večera.

Tanečníci z folklórního souboru strávili víkend v neustálém pohybu. Hodiny tréninku lidových tanců pravidelně střídali s nácvikem sebeobrany a základů boxu. Boxerské rukavice se v pravidelných intervalech střídaly s lidovou písničkou, pro chvilky oddechu bylo k dispozici skládání puzzlí a stavebnice, což ocenili především ti nejmenší. Po celodenní námaze byla velkou odměnou vyhřátá sauna a večerní diskotéka.  

Všem se v Heralticích moc líbilo, už teď plánujeme soustředění zopakovat v příštím školním roce alespoň dvakrát.

 

 

 

OKŘEŠÁNEK na oslavách

V Rouchovanech se 11. května Okřešánek zúčastnil v roli hosta oslav 30. narozenin dětského folklórního souboru Rouchováček.…..a s velkým úspěchem !!!!!

 

 

Okřešánek na Ukrajině

 13. května 2008 se vypravil dětský folklórní soubor Okřešánek ze ZŠ Okříšky u Třebíče na Mezinárodní festival na Ukrajinu s účastí souborů z šesti zemí: Srbsko, Estonsko, Německo, Česká republika, Krym a Ukrajina. Každou zemi reprezentoval jeden soubor, ukrajinských souborů bylo samozřejmě více – asi 15. Samotný festival probíhal od 14. května do 17. května 2008.

 Druhý den festivalu byl nazván „Den Česka“ a byl určen našemu souboru. V 11.00 hod ukrajinského času (posun o 1 hodinu vpřed) vztyčením české vlajky při tónech české hymny byl náš den zahájen. Naše dopolední vystoupení na náměstí městečka Dubno nedaleko Rivne bylo určeno pouze pro členy ostatních souborů. Pak následovaly společné tance našich dětí s Ukrajinci, Němci, Srby a Estonci. Jelikož byl náš český den, bylo naším úkolem naučit české tance.

 V další dny se zase naše děti učily tance z jiných zemí. Večerní vystoupení ve 20.00 hod bylo určeno již široké veřejnosti. Okřešánek sklidil veliký potlesk a velkou podporu i v průběhu celého svého vystoupení, v davu mávaly české vlajky a zaznívalo „ČECHIJA“. V této oblasti totiž žije velké množství potomků Čechů nebo lidí, kteří mají své příbuzné v České republice. Ze všech stran k nám proudila velká vstřícnost a přátelský vztah. V Dubně funguje i český spolek „STROMOVKA“, jehož členové se učí český jazyk a zpívají české písničky. S dětmi tohoto souboru jsme uspořádali setkání, aby si mohly procvičit češtinu nejen v písních, ale i v praxi.

 18. května proběhla konference Čechů a náš soubor byl pozván jako host. V okolí městečka Dubno se nachází několik vesnic, kde v minulosti žili Češi. Do jedné z nich jsme zavítali na pozvání i my a byli jsme zde přijati opět velice vřele. V den konference zde byla odkryta pamětní deska, poněvadž se v minulosti jednalo o českou školu. Kromě této školy jsme navázali družbu ještě s dalšími dvěma školami, kde jsme okusili ukrajinskou družnost a pohostinnost. Kromě prohlídky školy jsme si navzájem předvedli svá vystoupení, jelikož na obou školách pracují folklórní soubory.

 Byli jsme nadšeni ukrajinským folklórem. Tyto děti jsou hrdé na svoji zemi, na to co umí a s velkým nasazením a zaujetím nám to předvedly. Zvučné hlasy, vzpřímený postoj, strhující rytmus ….- to je folklór na Ukrajině. Kromě hlavního programu, který probíhal na náměstí městečka, byl uskutečněn ještě konkurz – soutěž s porotou, který probíhal v Domě kultury. Náš soubor byl ze zahraničních souborů vyhodnocen jako druhý nejlepší. První místo obsadili Srbové. Hned za námi byli Němci, pak Estonci, nakonec Krym. Ukrajinské soubory se hodnotily zvlášť. 

Závěr celého festivalu měl ráz prvomájových průvodů. Naše děti byly z takového zážitku nadšené, protože průvody na První máj již nepamatují, a tudíž to pro ně bylo něco úplně nového. Každý soubor byl označen tabulí s názvem souboru, transparenty, vlajkami. Všude zněla hudba, zpěvy, bubny. Kolem silnice, kudy průvod procházel, byla spousta diváků, kteří na nás mávali a volali. Průvod šel celým městem a svou pouť zakončil na náměstí, kde se naposledy každý soubor ještě krátce prezentoval.

 Večery trávily děti společně ze všech zemí na diskotéce, která se konala v nádherném areálu dětského letního tábora. Každá minuta na Ukrajině byla vyplněná nějakou aktivitou, program byl velice nabitý, vše začínalo s přesností na minutu – velice dobrá organizace. Celkem jsme absolvovali 8 vystoupení. Když jsme netancovali, poznávali jsme okolí, navštívili jsme místní zámek, nakupovali na tržnici, která byla pro děti opět velkou neznámou. Jedno odpoledne bylo věnováno turnaji ve fotbalu mezi týmy z jednotlivých zemí. Domů jsme si odvezli pohár za 3.místo. Byl to sice zápas jen tak pro zábavu, ale i tak nám naše umístění udělalo radost. Po celou dobu našeho pobytu svítilo sluníčko a bylo teplo, což dodalo celé akci tu pravou atmosféru.

 Přivezli jsme si nezapomenutelné zážitky, i když některé z nich, týkající se úrovně sociálního zařízení, byly poněkud rozpačité. Ale i to je Ukrajina…

 Moc se nám na Ukrajině líbilo a poněvadž jsme se líbili i my, jsme pozvaní ředitelem festivalu za dva roky, kdy se bude další ročník konat, na Ukrajinu znovu, tentokrát prý do jiného města.

 

 

 Den dětí s OVB

 1. červen byl svátkem dětí a na mnoha místech naší republiky probíhaly oslavy tohoto roztomilého svátku našich nejmenších spojené s různými hrami, soutěžemi a kulturními doplňujícími programy.

 Také náš soubor byl součástí jedné z takových akcí. Svým tanečním vystoupením jsme zahájili slunečné odpoledne, které bylo věnované právě dětem. Akce se konala v Třebíči nad Bazilikou.

 

 

 

  100. výročí založení Sokola v Želetavě 7. června 2008

  A Okřešánek byl při tom!

 V sobotu se konaly v Želetavě oslavy 100. výročí založení Sokola. Okřešánek byl pozván jako host a svým dvacetiminutovým vystoupením celou slavnost ukončoval. Kromě našeho folklórního souboru se mohli divákům předvést:

- národopisný soubor z Želetavy Pomněnka

- mažoretky z Batelova

- Motus z Třebíče

- oddíly Sokola z Telče, Třebíče, Hrotovic, Náměště a Želetavy

 Náplní volného programu bylo exhibiční utkání v boxu, žonglérská produkce, skákací hrad a soutěže pro děti.

 Celá akce se nám moc líbila a dle odezvy diváků i organizátorů celé akce  jsme se líbili i my.

 

 

 

Okřešánek v maďarském Kecskemétu 

5. července se celý soubor vypravil na Mezinárodní festival do Maďarska, který probíhal ve dnech 6. – 13. července 2008 za účasti souborů z 25-ti zemí Evropy.

Mezi účastníky byly např. země: Rakousko, Slovensko, Litva, Rumunsko, Estonsko, Belgie, Francie, Bulharsko, Polsko, Ukrajina, Španělsko a další.

Za Českou republiku tancoval náš soubor Okřešánek.

Mezi zvláštní hosty festivalu patřily soubory z Korei a Velké Británie.

 

Okřešánek vystupoval na festivalu celkem třikrát. Hlavní program tanečních souborů byl doplněn večerními koncerty, muzikály a dokonce i operou.

Kromě těchto kulturních akcí, které probíhaly na hlavním náměstí, měli členové souboru ještě doplňující aktivity.

Okřešánek zavítal do botanické zahrady, zoologické zahrady, na koňskou farmu, do planetária, do vězeňského muzea s výstavou mučících nástrojů, do muzea lidové tvorby, do muzea hraček doplněného dílničkou ručních prací, kde si i děti Okřešánku samy něco vyrobily na památku domů. Jelikož bylo celý týden velice pěkné počasí s vysokými teplotami, strávil Okřešánek jedno odpoledne v místním aquaparku a další odpoledne na termálním koupališti.

Ubytování i strava byly zajištěné na školní koleji místní školy. Jednalo se o velmi pěkný uzavřený areál se dvěma hřišti – na volejbal a basketbal, park s lavičkami na odpočinek ve stínu a vydlážděnou plochou, která byla využita na večerní diskotéku.

Po celou dobu pobytu jsme byli doprovázeni maďarskými dětmi a učitelkami. Jeden den se nazýval „PICNIC DAY“, probíhal na obrovské louce za účasti všech účastníků festivalu i jejich maďarských hostitelů. Zde mezi nás zavítali i ostatní rodiče a ve velmi družné náladě jsme společně hráli různé hry, soutěžili, vařili oběd v kotli a prostě hodovali, jak se na pořádný piknik patří.

V neděli 13. července byl festival slavnostně ukončen laserovou šou a krásným ohňostrojem.

 

 

 

 

Okřešánek v Tatrách

Ve dnech 29.- 30. srpna 2008 pobýval soubor Okřešánek na Slovensku v Liptovském Mikuláši.

V pátek vystoupil náš soubor na Náměstí Osvoboditelů v Liptovském Mikuláši zrovna v den  výročí Slovenského národního povstání. Toto vystoupení bylo zároveň pozvánkou na sobotní dětský folklórní festival, který se konal v Ploštíně, což je obec  nedaleko Liptovského Mikuláše. Tento festival byl již pátým ročníkem a původně vznikl na oslavu partyzánského boje. Účastnily se ho místní dětské soubory a dva zahraniční – Okřešánek  a dětský soubor z Maďarska.

Pódium bylo umístěno vysoko v horách, proto museli všichni tanečníci, ale i diváci nejdříve absolvovat menší túru, což však nikoho neodradilo. Krásné slunečné počasí s výhledem na vysoké hory doplněné krásnou podívanou na lidové tance a poslech lidových písní, které se rozléhaly místní krajinou, v nás všech zanechaly velmi silné a nezapomenutelné zážitky.

 

 

 

 

 Folklórní slavnosti v Třebíči

 

Dne 13. září probíhaly celý den v Třebíči folklórní slavnosti a Okřešánek patřil mezi vystupující soubory. Dříve byla tato akce nazývána Bramborobraní.

 

 

 

Folklórní festival ve Velké Bíteši

 

SETKÁNÍ NA PODHORÁCKU – tak byl nazvaný folklórní festival ve Velké Bíteši, kam zavítal Okřešánek také 13. září, hned po skončení svých dvou vystoupení v Třebíči.

 

Festival byl součástí hodů, které zde probíhaly již od čtvrtka, a patřil mezi akce spojené s oslavami 600 let výročí založení města Velká Bíteš.

 

Taneční vystoupení probíhala na pódiu pod májou, což byla velice pěkná podívaná. Počasí bylo sice chladné, foukal studený vítr, ale sluníčko svítilo a snažilo se ze všech sil zahřívat malé i velké tanečníky, ale i diváky, kterých se přišlo na přehlídku tanečních souborů podívat spousta. Festival byl rozdělen do dvou částí. První polovina patřila dětem. Zde jsme se představili i my se dvěma vystoupeními celého souboru a jedním pěveckým vystoupením našich dvou nejlepších zpěvaček, které se v soutěži Zpěváček umístily ve svých věkových kategoriích na krásných druhých místech. Ve druhé polovině festivalu tančily při tónech lidové písničky již dospělí tanečníci. Jelikož bylo náměstí zaplněné velkým množstvím atrakcí, kolotočů a stánků, závěr dne prožili všichni členové Okřešánku po svlečení krojů právě na těchto místech a užili si to, jak se patří.

 

 

Didacta

15. října 2008 se konal v Třebíči FESTIVAL VZDĚLÁNÍ STŘEDNÍCH ŠKOL A ŘEMESEL.

Okřešánek byl osloven Hospodářskou komorou a požádán o kulturní vystoupení k příležitosti slavnostního zahájení celé dvoudenní akce.

 

 

Společný koncert

5. listopadu 2008 se konal v Národním domě v Třebíči společný koncert čtyř dětských souborů  pod záštitou  starosty města pana Ivo Uhra, který se osobně ještě s dalšími představiteli města i zástupci běloruského velvyslanectví této kulturní akce zúčastnil.

O zahájení koncertu se postaral pěvecký soubor Slunko pod vedením paní Noskové.

Po pěveckém vystoupení  následovala vystoupení folklórních souborů. Okřešánek se předvedl se svými dvěma pásmy „Námluvy“ a „Koláče“. Dalším vystupujícím souborem byl dětský folklórní soubor Rouchováček. „Třešničkou na dortu“ bylo fascinující vystoupení hostujícího mládežnického běloruského souboru. Krásné pestré kroje, strhující rytmy, nádherné písně, zajímavé rekvizity ……

Společný koncert se všem zúčastněným velice líbil a ponechá ve všech velmi silné zážitky.

 

 

Soustředění na Jalovci

 Ve dnech 7. – 9. listopadu 2008 proběhlo tréninkové soustředění, které bylo tentokrát zaměřené pouze na nácvik tanců, nových písní a říkadel. Soubor má nyní již 35 členů ve věku 6 až 15 let, proto je rozdělen na dvě kategorie. Každá skupina trénovala své vlastní nové pásmo, dále se připravovalo pásmo na Mikulášskou besídku a nechyběl také nácvik tanečního čísla nejstarších členek. Počasí nepřálo procházkám v přírodě, proto se od rána do večera pouze zpívalo a tancovalo.

 

Sedmikvítek v Okříškách

Ve dnech 14. – 16. listopadu 2008 proběhlo v Okříškách oblastní kolo Sedmikvítku, tentokrát již 7. ročník této oblíbené dětské soutěže. V Okříškách proběhla soutěž ve výtvarné a rukodělné soutěži, ve fotografování, hudbě, zpěvu a tanci.

Okřešánek obsadil 1. místo ve své kategorii FOLKLÓR. Jelikož soutěžili pouze mladší členové souboru a mezi nimi 11 nových dětí  převážně z první třídy, které trénují teprve dva měsíce, je toto ocenění velkým úspěchem.

 

 

 

 

 

REPUBLIKOVÉ FINÁLE SEDMIKVÍTKU VE FOLKLÓRNÍM TANCI

 

Ve dnech 21. – 23. 11. 2008 proběhlo finále Sedmikvítku ve folklórním tanci. Stejně jako v předchozích letech, tak i letos se toto finále konalo v Přibyslavi.

Soutěžilo se celkem ve třech věkových kategoriích. Okřešánek se zapojil do soutěže ve všech těchto kategoriích.

V nejmladší kategorii získal krásné druhé místo s pásmem „Na pastvě“, což byl pro členy velký úspěch, neboť polovina dětí je od září nová a většinou se jedná o žáky z první třídy.

Ve druhé kategorii se umístil Okřešánek také na druhém místě, tentokrát s pásmem „Námluvy“.

Ve třetí kategorii se objevil Okřešánek letos v Přibyslavi poprvé, mezi tanečnicemi jsou i ženy. Nedosáhly sice na tři nejlepší umístění, ale svým šarmem a svižným tanečním krokem při tónech lidové písně „Ej, lásko“ dokázaly diváky roztleskat a velmi se jim líbily.

 

Celá akce děti z Okřešánku velice nadchla, protože součástí bylo i večerní kino a diskotéka. Společné spaní v tělocvičně na karimatkách ve spacáku dodalo všemu tu správnou družnou náladu.

 

 

Mikulášský den

 

V dopoledních hodinách zavítal mezi děti na prvním stupni ZŠ Mikuláš, anděl a dva čerti. Za sladkou odměnu v podobě perníčku se zpívaly koledy, recitovaly se básničky i lidová říkadla. V lidovém tónu pokračovala „Mikulášská nálada“ ještě při půlhodinovém programu folklórního souboru OKŘEŠÁNEK v jídelně školy. Tanečníci i tanečnice předvedli dvě tematická taneční pásma a své vystoupení zakončili vánočním pásmem, kde však nechyběl ani Mikuláš a čertíci, poněvadž se ještě před vánočním koledováním ozvalo:

„Dříve než vánoční čas, přichází náš svatý Mikuláš…..“.

 

 

 

Mikulášská besídka ve Fraenkische

 

 Dne 5. prosince od 15.00 hod proběhla ve firmě Fraenkische Mikulášská besídka pro děti zaměstnanců. O zahájení se postaral Okřešánek svým půlhodinovým programem, ve kterém předvedl svá pásma „Námluvy“ a „Na pastvě“, dále zazněly sóla sester Bartíkových, finalistek soutěže Zpěváček, a nakonec se diváci dočkali i příchodu  Mikuláše s velkým množstvím malých čertíků. Závěrem přišli malí koledníci a nesměly chybět ani vánoční koledy. Odměnou pro všechny děti byl příchod opravdového Mikuláše, který měl pro každého připravený balíček. Celá akce pokračovala hrami, stavěním puzzlí, tancováním, malováním a dalšími aktivitami, které mají malé, ale i větší děti v oblibě.

 

 

„Mosty mezi městy“


Již druhý víkend probíhala v Brně na náměstí Svobody společně s vánočními trhy kulturní akce nazvaná „Mosty mezi městy“. O zpříjemnění předvánočního času, který je spojen u většiny lidí se shonem, se postaraly děti z různých tanečních a pěveckých souborů. Jednalo se především o soubory folklórní.

Také náš soubor Okřešánek byl pozván, aby v sobotu 13. prosince potěšil svým vystoupením kolemjdoucí  „Brňáky“. Prostor před jevištěm byl v době našeho vystoupení plně obsazen, což svědčilo o tom, že jsme svým vystoupením diváky zaujali. Některé prvky si diváci fotografovali na památku. Potlesk a slzy dojetí u divaček starší generace, především při závěrečném zpívání koled, nám dokázaly, že folklórní vystoupení v našem podání se opravdu líbí.