2010

 

 

 

Vynášení Moreny neboli Smrtolenky

Dle starých lidových obyčejů byl letošní první jarní den 21. března zároveň i dnem, který se nazývá Smrtná neděle. V tento den se lidé loučili se zimou a vítali přicházející jaro. Tuto krásnou tradici již několik let náš folklórní soubor Okřešánek znovu dodržuje a se svojí Smrtolenkou obchází jednotlivá stavení a koleduje. Panímámy vždy přivítají koledníky s malým pohoštěním a přispějí také koledou do košíčku či do kasičky. Za odměnu si vyslechnou lidová říkadla o vyhánění zimy a vítání jara.

„Smrt nesem, zanesem, nový léto přinesem….“
„Smrt chodí po vsi, má veliký vousy,
na ruce má košíček, prosí o pár vajíček,
kdo jí nedá nic, nepřijde tam víc.
Na Smrtelnou neděli, bába sedí v jeteli,
muzikanti hrajte jí, muzikanti hrajte jí….“

A aby se nám zima už opravdu nevrátila, musí skončit Morena v řece, aby ji voda odnesla. Také naše Smrtolenka byla nakonec vhozená do vody.

Říkadlem : „Smrt plave po vodě, nový léto k nám jede….“ se „Okřešánci“ se zimou definitivně rozloučili.

 

 

 

Koncert „Děti dětem“ - Ledová Praha

V listopadu 2009 se Okřešánek zúčastnil republikového finále ve folklórním tanci Sedmikvítku v Přibyslavi a v obou věkových kategoriích získal první místo. Jako absolutní vítěz pak odcestoval soubor 30. ledna 2010 do Prahy do Kongresového centra, kde proběhl koncert „Děti dětem“. Jednalo se o přehlídku „toho nejlepšího“ a vyvrcholení celoroční soutěže Sedmikvítku. Koncert se konal pod záštitou předsedy vlády ČR Ing. Jana Fišera, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR PaedDr. Aleny Gajdůškové, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Miroslavy Kopicové, ministra kultury Prof. Václava Riedlbaucha. Tito představitelé a další významní hosté byli ve společenském sále Kongresového centra osobně přítomni. Pro nemoc se omluvil předseda vlády Ing. Jan Fišer, vyslal za sebe však svoji náměstkyni, která za něj přebrala milou povinnost předávání cen nejlepším vyhodnoceným souborům či skupinám. V kategorii folklórního tance získal náš soubor Okřešánek 1. místo a obdržel putovní pohár předsedy vlády, který musí po celý rok bedlivě opatrovat. Tento pohár putuje do Okříšek již podruhé, neboť stejně krásné umístění měl Okřešánek i v roce 2007. Po vrácení putovního poháru obdržel soubor repliku originálního poháru a nyní má tuto vzácnou cenu vystavenou ve škole mezi ostatními výhrami a oceněními.

Program koncertu byl obohacen také vystoupením známé zpěvačky Heidi Janků, která si získala srdce všech přítomných dětí natolik, až z toho sama byla překvapená. Celé vystoupení Okřešánku sledovala zpěvačka ze zákulisí, neboť ihned po našem tanečním pásmu následovalo její vystoupení. Závěrem Heidi pronesla, že ji náš folklórní soubor připomněl její dětství, kdy i ona jako dítě tancovala v lidovém kroji, a proto poslední písnička byla lidová, i když v modernějším podání. Vedoucí souboru si s Heidi dokonce i zatancovala.

Celý koncert probíhal ve slavnostní atmosféře. Na pódiu stál po celý večer velký třípatrový dort s velkou dvacítkou a dvaceti svíčkami, které se postupně rozsvěcovaly, neboť sdružení Pionýr slavilo své dvacáté narozeniny. Vyvrcholením tohoto slavnostního večera byl „konfetový ohňostroj, o který se postarali opět členové Okřešánku.

Koncert „Děti dětem“ se opravdu vydařil. Jelikož však program začínal až v 18.00 hod., využil soubor akce „Ledová Praha“ a za dobrodružstvím vyrazil již ráno. Svůj  celodenní program zahájil Okřešánek v Mořském světě, a pak se lanovou dráhou  vypravil na Petřín, kde navštívil zrcadlové bludiště. Krásný, slunečný zimní den, nezapomenutelné zážitky z výletu, příjemná atmosféra na koncertu a hlavní výhra Sedmikvítku………to by mohla být stručná charakteristika sobotního dne, který strávil Okřešánek v hlavním městě naší vlasti.

 

 

DEN ZEMĚ NA CHALOUPKÁCH

 

 

 

 

V neděli 25. dubna 2010 se konala na Chaloupkách celodenní akce ke Dni Země. Tentokrát se každý, kdo na Chaloupky zavítal, mohl seznámit s energií ve všech podobách. Děti si vyráběly větrníky a mlýnky na potok, rozdělávaly oheň, pouštěly horkovzdušné balónky nebo prováděly pokusy s energiemi. Všichni návštěvníci si mohli prohlédnout výstavu o větrných elektrárnách, či přímo se zúčastnit výjezdu k těmto větrným elektrárnám.

 

 Kromě hlavní tématiky, kterou byla energie a její získávání, mohli všichni zavítat na bleší trh, do dílničky pro děti nebo na stanoviště řemesel či keramiky. Doplňkem byla jízda na koni nebo ve voze.

 

Zpestřením celé akce bylo i vystoupení našeho folklórního souboru Okřešánek, který na venkovním pódiu předvedl dvakrát svá vystoupení. Děti z Okřešánku ukázaly divákům pásmo „Jarní zvyky“ od vynášení Moreny neboli Smrtolenky, přinášení létečka,  až po velikonoční tradice, koledy a říkadla. Ve druhém pásmu „Jarní pastva“ napodobovaly zase dobu, kdy děvčata musela na louce pást husičky, chlapci otloukali píšťaličky, skákali přes kozy, vzájemně se škádlili, zároveň si však zpívali a společně tancovali.

 

Chaloupky

 

 Vystoupení se divákům líbilo a děti si tento krásný, slunečný den také užily.    

 

Okřešánek  tančil na hradě

V sobotu 22. května ráno odcestovali tanečníci Okřešánku do Lipnice nad Sázavou, kde se ubytovali přímo na hradě. V 16.00 hod. zahájil Okřešánek svým vystoupením  program III. ročníku „Koncert hvězd“. Tematická pásma s názvy „Na pastvě“, „Koláče“, „Jarní pastva“, Ve světnici“ a „Námluvy“ se všem návštěvníkům, kteří přišli tuto zajímavou akci na hradě zhlédnout, moc líbila.

Okřešánek tančil na hradě

Po skončení programu se dětem z Okřešánku věnoval sám kastelán, který děti provedl po hradě a svým zajímavým výkladem přiblížil všem historii hradu včetně pověstí a mýtů, které o hradě kolují.  Po večeři v hodovní síni zasedli všichni „Okřešánci“ k táborovému ohni na nádvoří a zpívali a zpívali¼ Noc na hradě byla strašidelná. Děti čekaly zachumlané ve svých „spacákách“ celou noc na návštěvu bílé paní, černého muže a bezhlavého rytíře, o kterých se dozvěděly v průběhu dne od našich průvodců. Nedělní dopoledne bylo věnováno výletu do okolí Lipnice, která se může pochlubit opravdu krásnou přírodou. Víkend na hradě zůstane v našich  vzpomínkách dlouho.    

 

Okřešánek v maďarském Kecskemétu již potřetí

 

3. července se celý soubor vypravil na Mezinárodní festival CSIPERO do Maďarska, který probíhal ve dnech 4. – 11. července 2010 za účasti souborů z 21 zemí, jako např. Rumunsko, Ukrajina, Bělorusko, Belgie, Turecko, Estonsko, Polsko, Slovinsko, Řecko, Rakousko, Portugalsko, Bulharsko, ale i Korea nebo Austrálie.

Maďarsko 2010Jedná se o velký projekt nazvaný FUTURE OF EUROPE. Hlavní myšlenkou je navazování kontaktů mezi dětmi a mládeží ze všech evropských zemí, poznávání jejich kultury, způsobu života, prohlubování komunikačních dovedností v cizím jazyce. Tato akce se koná každé dva roky. O zahraniční děti se zde starají vybrané skupiny maďarských rodin, zprostředkovávají jim ubytování, stravu i doplňující program, který se skládá z poznávacích výletů, návštěv historických i kulturních památek, prohlídky  muzeí, koupání, her atd.

 

 

Okřešánek patřil mezi nejmladší soubory, neboť ve většině případech se jednalo spíše o mládežnické soubory.

 

 

V roce, kdy se festival nekoná, jedou hostující maďarské skupiny na týdenní pobyt ke svým novým přátelům do různých koutů světa. Příští rok bude tedy Okřešánek také hostit své nové kamarády. Jelikož zavítal náš soubor do Maďarska již potřetí, má s výměnnými pobyty zahraničních partnerů velké zkušenosti a už nyní se děti ze souboru na své nové kamarády těší, neboť s nimi stráví společný týden formou dětského letního táboru ve sportovním areálu na Jalovci nedaleko Okříšek.

M
Okřešánek vystupoval na mezinárodním festivalu v Kecskemétu dvakrát. První vystoupení bylo při slavnostním zahajování celého festivalu a jedna z členek souboru byla vybrána na symbolické odemykání festivalu, což znamenalo velkou čest pro celý náš soubor. Malá Adélka Kývalová si této pocty jaksepatří užívala. Okřešánek patřil svým vystoupením mezi pár souborů, které měly svoji živou kapelu, a tím si získal publikum a zaznamenal velký úspěch. Většina souborů tancovala totiž na CD nahrávku.

 

Třetí vystoupení proběhlo v městečku Tiszakécske na místním termálním koupališti.

 

Čtvrté vystoupení Okřešánku se konalo v městečku Kiskunfelegyháza, kde proběhl festival za účasti čtyř zemí – Česká republiky, Maďarska, Belgie a Turecka.

Maďarsko 2010

 

Okřešánek se tedy předvedl na maďarské scéně celkem čtyřikrát a vždy sklízel velký potlesk.

 

Kromě vystoupení, které náš soubor absolvoval, měly děti možnost poznat několik měst, jejich kulturní památky a jiné zajímavosti. Program připravený maďarskou skupinou byl bohatý.

 

Okřešánek zavítal na koňskou farmu, do vězeňského muzea s výstavou mučících nástrojů, do muzea lidové tvorby. Jelikož bylo celý týden velice pěkné počasí s vysokými teplotami, strávil Okřešánek tři odpoledne na místních termálních koupalištích, kde si všichni užili nejen teplých léčivých pramenů, ale také tobogánů a jiných dětských atrakcí. Zajímavým zpestřením byla projížďka na dračích lodích po jezeře.

 

Nechyběla ani mezinárodní večerní diskotéka, což byla zvlášť pro nejmenší děti velice zajímavá zkušenost, neboť zjistily, že děti téměř po celém světě poslouchají stejné písničky jako ony.

 

Sobotní den se nazýval „PICNIC DAY“, probíhal na obrovské louce za účasti všech účastníků festivalu i jejich maďarských hostitelů. Každý soubor, každá země měla svůj kout, kde byla vztyčená státní vlajka. Zde se vařil oběd v kotli a prostě se hodovalo, jak se na pořádný piknik patří. Celá akce byla doprovázená soutěžemi pro děti, společnými hrami, míčovými turnaji. Zpívalo se a tančilo jen tak pro zábavu. Důležitým prvkem celé akce bylo hasičské auto, které pravidelně přijíždělo s plnou cisternou vody a horký den zpříjemňovalo všem účastníkům pikniku stříkáním vody z hadice. Pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek.Večer po pikniku se všichni sjeli zpět do Keckemétu, kde  byl festival slavnostně ukončen laserovou show a krásným ohňostrojem.Okřešánek navázal nová přátelství a zažil spoustu dobrodružství. Ještě nevystoupily děti v Okříškách ani z autobusu a už se ptaly, kam pojedeme příště……..

 

O tom, že se jim v Maďarsku líbilo, složily dokonce i písničku:

 

Ref.: „Přijeli jsme z Hungáro, Hungáro, čeká nás teď Gargáno….“

 

„V rodinách to bylo prima,
 na výletech byla psina.“

 

Ref.: „Přijeli jsme z Hungáro, Hungáro, čeká nás teď Gargáno….“

 

„Tancovali, koupali se,
na pikniku bavili se.“

 

Ref.: „Přijeli jsme z Hungáro, Hungáro, čeká nás teď Gargáno….“

 

„Koně, krávy byli v Pustě
a v kostele bylo hustě.“

 

Ref.: „Přijeli jsme z Hungáro, Hungáro, čeká nás teď Gargáno….“

 

„Csipero, Csipero,
zelený papoušek,
má žlutý zobáček,
je barevný.“

 

„Csipero, Csipero,
s námi se fotilo,
taháme ho za péro,
on jen čumí.“

„Csipero, Csipero,
v Kecskemétě slavilo,
moc se nám líbilo,
už jsme tady!“

 

Okřešánek na Gargánu

23. července se vypravil náš soubor za sluníčkem do vzdálené Itálie na Gargánský poloostrov. Cesta byla dlouhá, trvala devatenáct hodin. V sobotu 24. července v 11.00 hod. jsme byli na místě. Městečko Lido del Sole se stalo naším útočištěm na příští týden.

 

Itálie 2010

Trošku jsme se zapotili při hledání našeho kempu, ale nakonec se zadařilo a rezidence Il Giardino nás přivítala po daleké cestě „s otevřenou náručí“. Ubytovali jsme se, dojedli svačiny od maminek a hurá k moři! Najít pláž, odkud by nás nikdo nevyháněl, byl trošku problém, neboť všechny pláže patří k nějakému hotelovému komplexu. Nakonec i tento boj jsme vybojovali a po dlouhém brouzdání po písečných plážích kolem dokola jsme objevili pláž veřejnou. S radostí jsme se všichni vrhli do mořských vln, vždyť některé děti se koupaly v moři poprvé !!!!

Sobotní den byl náročný, ale každý z nás usínal velice spokojený.

V neděli ráno začal pravidelný režim soustředění našeho souboru. Hned po snídani byl zahájen taneční trénink, který trval téměř celé dopoledne. Před obědem jsme se osvěžili v místním bazénu, který nás po celý týden zachraňoval od přehřátí. Odpoledne jsme vyrazili znovu k moři. Dostali jsme sice zprávu, že přišel severní vítr a moře je velice rozbouřené, ale přece nebudeme sedět v kempu, když jsme jeli k moři…..?! Už z dálky jsme obdivovali vysoké vlny a s velkým nadšením, i když také trochu s respektem jsme se do nich vrhli. Děti nadšeně ve vlnách skákaly a skákaly a skákaly……Takhle si prý představovaly pravé moře.

Itálie 2010Stejný tréninkový režim, stejně rozbouřené moře nás čekaly i v pondělí a úterý. Od středy bylo moře již klidné a při koupání nás jen mírně pohupovalo. To už ale prý „není ono“, a tak byly děti spíš na břehu než ve vodě a předháněly se ve svých písečných stavbách.

Pondělní večer nás čekalo první vystoupení. Jelikož to v Itálii „začíná žít“ až večer, i naše vystoupení začínalo až ve 22.00 hod. Autobusem jsme dojeli do sedm kilometrů vzdáleného městečka  Ischitella, kde nás na hlavním historickém náměstí již očekávala spousta lidí. Všechny nás to překvapilo, neboť u nás již v tuto dobu bývají náměstí prázdná. Zde však čekali Italové na náš soubor a těšili se, co jim z naší kultury předvedeme. Maminky s kočárky nebyly mezi diváky výjimkou. Naše hodinové vystoupení, které bylo tentokrát pouze taneční, mělo velký ohlas. Děti obdržely občerstvení a jelo se „domů“.

Další vystoupení se konalo ve středu v Lido del Sole, taktéž v pozdních večerních hodinách, také na hlavním náměstí. Opět bylo náměstí plné diváků, opět velký potlesk pro náš soubor. Náš večer ale tímto vystoupením nekončil. Po půlhodinovém programu jsme se autobusem přemístili do tři kilometry vzdáleného hotelového komplexu, kde jsme měli za úkol zpříjemnit místním hostům jejich večer. Zde šlo již o akci menšího rozsahu. Mezi hosty byli i čeští turisté. Po závěrečném potlesku nám sice nejmenší členové souboru již usínali, ale občerstvení, které děti obdržely, je dokázalo znovu probrat a vydržet se spánkem až do svých postelí.

Když jsme se ve čtvrtek ráno probudili, měli jsme za sebou tři smluvená vystoupení a dobrý pocit, že se vše povedlo. Zbytek týdne jsme tedy už netrénovali. Hned po snídani jsme se vypravili do nedalekého přístavu, nasedli na loď, což byl velký motorový člun a vydali se na poznávací plavbu za krásami Gargána. Mořské jeskyně, skalní města, hory, koupání na oblázkových plážích…… to vše v nás všech zanechalo nezapomenutelné zážitky. Poznali jsme Gargánský poloostrov z moře a v pátek jsme ho poznali hlouběji i z vnitrozemí. Cesta terénním autem s průvodcem do národního parku byla též velkým zážitkem.

Nastal páteční večer, večer před odjezdem, a přihnala se velká bouřka. Jak ale přišla, tak i odešla, a my jsme se vydali naposled do městečka na zmrzlinu, utratit poslední peníze za dárky pro naše blízké a rozloučit se s mořem při západu slunce. Melancholie a smutek nad tím, že vše již končí, padly na všechny z nás.

V sobotu ráno 31.července jsme vyklidili chatky, naložili věci a zpátky domů…..

Cesta po italském pobřeží trvala několik hodin, a proto jsme měli všichni ještě možnost si pořádně prohlédnout místní krajinu a pokochat se mořskými útesy, plážemi či horami. Cesta ubíhala a postupně všechny kromě řidičů, kteří museli být stále bdělí, ukolébala ke spánku. V neděli 1.srpna v 7.00 hod. ráno přijel náš autobus do Okříšek, kde čekali stejně rozespalí rodiče. Dětem se z autobusu moc nechtělo, prý rodičům zamáváme, otočíme se a pojedeme zpátky…….Tak snad zase příští rok……!?

 

 

Předprázdninová vystoupení Okřešánku

V průběhu června, kdy se ostatní děti již těšily a chystaly na letní prázdniny, Okřešánek pilně trénoval a předvedl celkem tři vystoupení.

V sobotu 19. června se děti z Okřešánku postaraly o kulturní program v Zašovicích, kde měla obec svoji malou slavnost spojenou se svěcením kaple.

O týden později  v pátek 25. června zatancovali a zazpívali členové souboru v Okříškách na zámku pro občany pečovatelského domu.

Hned v sobotu 26. června proběhl v Nové Vsi sraz rodáků a Okřešánek byl opět u toho. Svým vystoupením, které se skládalo z několika tanečních pásem, zpestřil odpoledne všem, kdo na tuto slavnost dorazil.

Krojované hody v Martínkově

Od pátku 13. srpna se konaly v Martínkově krojované hody, které byly zahájeny dle starých lidových tradic stavěním máje a cimbálovou muzikou. Okřešánek obdržel pozvání, aby se těchto hodů v neděli 15. srpna  také zúčastnil. Nejdříve jsme si mysleli, že krátkým průvodem společně s ostatními soubory nastoupíme před publikum a předvedeme krátké vystoupení dle požadavku pořadatele. Skutečnost ale byla nakonec úplně jiná. Průvod spočíval v obchůzkách po vesnici a zastávkách u  všech  „stavení“, kde krojovaní zahráli, zatancovali a zazpívali. Odměnou pak bylo u každého domu pohoštění v podobě koláčků, zákusků, obložených chlebíčků, sladkých i slaných sušenek a pití. Celá obchůzka trvala více než čtyři hodiny a po celou dobu jsme byli v roli muzikantů my, naše malá kapela z Okřešánku. Také děti po celou dobu nezahálely a u každého domu zpívaly a tancovaly. A jak samotní členové folklórního souboru Džbánek z Martínkova řekli, „vytrhli jsme jim trn z paty“, neboť jejich soubor svoji kapelu nemá a smluvená kapela, která měla při průvodu po vsi hrát, svoji účast na poslední chvíli odřekla. A co ještě říkali členové Džbánku? Okřešánek jako dětský soubor všechny mile překvapil, co ukázal…….takže příští rok prý znovu!

 

 

Luhačovický festival

 

Ve dnech 10. – 12. září proběhl v Luhačovicích XVIII. mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem 2010.

Luhačovický festival je jeden z nejprestižnějších členských festivalů Folklórního sdružení ČR.

Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů. Současně hledat, objevovat a představovat veřejnosti podstatné stránky dětského tanečního a hudebního projevu jako svébytného jevu české a evropské tradiční lidové kultury se společnými i rozdílnými znaky, specifickými tématy, vlastními dětskému světu myšlení, poznávání a zpracování v tradičních i současných projevech.

Náš soubor Okřešánek se tohoto prestižního festivalu také zúčastnil. Byli jsme vybráni v listopadu 2009 na republikovém finále folklórních tanců v Přibyslavi samotnou prezidentkou luhačovického festivalu paní Radkou Ehrengergerovou, která byla na soutěži Sedmikvítek jednou ze členek poroty. O festivalu prohlásila: „Učinkující na festivalu mají možnost seznámit se společnými i rozdílnými projevy svých národních kultur a navázat vzájemná přátelství.“

I nám se podařilo přátelství navázat. Byli jsme osloveni vedoucím polského souboru, pochváleni, že se jim naše vystoupení líbilo a vyzváni k navázání spolupráce, která spočívá v naší návštěvě  a účasti na některém polském festivalu. Už teď se těšíme!

V letošním roce 2010, kdy se konal již 18.ročník festivalu, přijelo do Luhačovic na 450 dětí z různých koutů republiky a Evropy. Hosté tohoto lázeňského města měli možnost obdivovat umění malých tanečníků, zpěváků i muzikantů ze Slovenska, Polska, Turecka a Rumunska. Z České republiky přijali pozvání kromě našeho souboru Okřešánek také soubory Malá Vonica ze Zlína, Ondrášek z Frýdku Místku, Šumavánek z Klatov a domácí Malé Zálesí, které je již tradičním spolupořadatelem festivalu. Účastníky festivalu byli i vítězové celostátní soutěže Zpěváček 2010 a rovněž malí tanečníci Mezinárodní tvůrčí dílny.

 

Účast na festivalu zahájil Okřešánek hned v pátek na lázeňském náměstí, kde se představil svým půlhodinovým vystoupením v programu „UŽ JSME TADY“.

Hlavním programovým dnem bývá sobota, kdy se koná na Lázeňském náměstí v Luhačovicích hlavní festivalový program. Letošní program byl nazván „U NÁS NA VSI“ a programový režisér vybral do tohoto pořadu naše pásmo „Koláče“. Součástí sobotního programu bylo také vyhlášení výsledků celostátní soutěže Vesnice roku 2010.

Sobota bývá také příležitostí ke společenskému setkání organizátorů festivalu s vedoucími zúčastněných souborů, představiteli města, spolupořadatelů a hostů festivalu. Mezi hosty festivalu byl např. předseda vlády Petr Nečas nebo Alena Gajdůšková, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky.

Roztančená, rozezpívaná, sluncem zalitá Lázeňská kolonáda – tak vypadalo nedělní odpoledne v Luhačovicích. Hodinový průvod městem s vlajkami v rukou vedl náš soubor. Zpívalo se, tančilo se a diváci měli možnost se s jednotlivými soubory seznámit i mimo hlavní podium, kam celý průvod směřoval. Od 14.00 hod. pak na lázeňském náměstí začal hlavní program „PÍSNÍ A TANCEM“, který zahájil Okřešánek svým vystoupením „Košťatová“.

 

Za uplynulých deset let si festival získal řadu příznivců v Luhačovicích i v okolí. Byl zařazen do kalendářů evropských a světových dětských folklorních akcí. Všichni členové Okřešánku jsou hrdí, že měli tu čest zatancovat na tomto festivalu.

 

 

 

Soustředění na Jalovci

 

Podzimní prázdniny strávil folklórní soubor Okřešánek na Jalovci. Celý pobyt byl zaměřen především na nácvik nových tanečních pásem. Hlavní náplní soustředění byla příprava na soutěž Sedmikvítek, která proběhne 14. listopadu v Okříškách.

 Soubor je rozdělen na dvě věkové skupiny, proto i taneční pásma jsou dvě.

Mladší děti se přenesly do zasněžené přírody, představovaly si, že přišla zima a užívaly si zimních radovánek ve svém novém pásmu „Přijel k nám bílý kůň“.

Starší členové souboru se naopak přenesli zpátky do horkého léta se svým pásmem „Na senách“.

Okřešánek tráví tímto způsobem každé podzimní prázdniny, neboť bere přípravu na soutěž Sedmikvítku zodpovědně. Děti tancovaly, tancovaly a tancovaly. Aby si však užily i pěkného slunečného podzimu, na Jalovec si přivezly draky a uspořádaly „drakiádu“.

Dalšími aktivitami byly procházky v lese a hromadné společenské hry. Také přicházející Halloween si děti „jaksepatří“ užily.

Všem se společný pobyt moc líbil, noví členové Okřešánku byli přijati do kolektivu starších dětí bez problémů. Už teď se všichni těší na další společné soustředění, které proběhne na jaře 2011.

 

 

Pionýrský Sedmikvítek

 

Ve dnech  12. - 14. listopadu 2010 se konalo v Okříškách krajské kolo soutěže Sedmikvítek, kterou každoročně pořádá pionýrská skupina Kamarádi cest. V letošním roce se uskutečnil již devátý ročník této oblíbené soutěže. Žáci naší školy se zapojili do všech soutěžních oblastí. V pátek probíhala pěvecká soutěž, na které byla úspěšná talentovaná zpěvačka Adélka Bartíková z pátého ročníku a obsadila ve své kategorii krásné druhé místo. Také ve výtvarné a rukodělné soutěži si naši školáci za svá díla donesli domů zasloužené výhry. Samozřejmě i do taneční soutěže se plně zapojili. Několik děvčat se úspěšně realizovalo v moderních stylech. Mezi nejúspěšnější patří Lucie Jahodová ze šestého ročníku, která ve své taneční kategorii obsadila první místo. Za oblast folklóru tančil náš soubor Okřešánek. V mladší kategorii porazil své dva soupeře a obsadil první místo. Také ve druhé kategorii získal Okřešánek první místo, které nebylo sice vybojované, neboť zde nikdo jiný netancoval, ale jelikož předvedly děti pěkné vystoupení, svůj pohárek vítězství si určitě zaslouží.

Folklórní tanec potřebuje jiné prostředí, jinou atmosféru a jiné publikum……

Republikové finále Sedmikvítku ve folklórním tanci se konalo 20. listopadu v Přibyslavi, kde tato atmosféra již dýchala na každého, kdo do kulturního domu v Přibyslavi vstoupil. Okřešánek soutěžil opět v obou věkových kategoriích. Mladší děti obsadily se svým pásmem „Přijel k nám bílý kůň“ třetí místo. Celkem soutěžilo sedm souborů, proto i třetí místo znamenalo pro náš soubor úspěch, neboť mezi tanečníky jsou zcela noví členové, kteří tančí teprve dva měsíce. Také mezi členy kapely přibyli dva noví houslisté – žáci naší školy – Lucie Kosielská a Tomáš Hála, kteří si po pár zkouškách se souborem poprvé vyzkoušeli své umění před širokou veřejností. Ve starší kategorii tancovaly tři soubory.  Okřešánek obsadil se svým  pásmem „Na senách“ druhé místo, které bylo ale pro všechny zklamáním. Dle reakcí i názorů diváků, kteří byli v sále, provedla porota „zvláštní“ rozhodnutí, které ale bohužel musíme respektovat. Důležitá je však skutečnost, že samotné děti měly ze svého vystoupení radost a užívaly si jej od začátku až do konce…..